Ako je to v prípade zdanenia individuálnej výhry?

Zodpovedané
25. jan 2023

Dobrý deň,

v rámci implementačného projektu som získala za jedno z najlepších riešení finančnú výhru 3000 eur. V zmluve sa píše iba o tom, že ide o individuálnu výhru za prínosné riešenie pre prax. Keď som kontaktovala zahraničného vyhlasovateľa ocenenia, tak mi bolo napísané, že z ich strany sa z výhry neodvádzajú dane, ale daňovú povinnosť v mojom štáte si mám zistiť sama.

Podľa akého zákona postupovať?

Ide o štipendium alebo o peňažnú výhru?

Ďakujem

Dobrý deň,

každý rezident SR má povinnosť daňovo si vysporiadať v SR všetky svoje celosvetové príjmy, tak ako zdaniteľné príjmy plynúce v SR, tak aj všetky príjmy plynúce zo zahraničia a to prostredníctvom daňového priznania.

Dvojité zdanenie príjmov plynúcich zo zdrojov v zmluvných štátoch sa v podanom daňovom priznaní v SR eliminuje metódou zápočtu dane alebo metódou vyňatia príjmov. Akú metódu rezident SR použije, závisí od konkrétnej zmluvy.

Pozrite link:
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Doku...

S prianím pekného dňa,
Lenka