Ako mám postupovať, aby som neprišla o materskú?

Zodpovedané
28. okt 2022

Dobrý deň,

momentálne poberám predĺžený rodičovský príspevok, pracovný pomer stále trvá na dobu neurčitú. Plánujeme druhé dieťa, ale chcela by som sa popritom na pár hodín denne zamestnať v inej firme. Vyšší príjem však mám v prvej firme.

Z čoho sa mi vypočíta druhá materská?

Aký pracovný pomer je najvýhodnejšie zvoliť v druhej firme (brigáda, dohoda, trvalý pracovný pomer)?

Ako mám postupovať, aby som neprišla o materskú z prvej firmy?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám zostane pracovný pomer, z ktorého ste si uplatnili nárok na materské a bude sa jednať o reťazovú materskú, zamestnávateľ Vám potvrdí vymeriavací základ. Ak by Vám ho ale zamestnávateľ určil nižší ako pri predchádzajúcej materskej, tak sociálna poisťovňa dávku vypočíta z vymeriavacieho základu ako pri predchádzajúcom materskom. Materské tak nebude nižšie.

Pokiaľ sa ale zamestnáte inde a neukončí sa ani tento pracovný pomer, môžete mať súbeh materských z každého zamestnania.

V prípade, ak že by ste mali viac nemocenských poistení súčasne, nárok na materské sa posudzuje z každého nemocenského poistenia samostatne. Podmienkou je ale stihnúť 270 dní nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka