Ako ovplyvňuje podpora v nezamestnanosti výšku materského?

Zodpovedané
28. dec 2023

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom manželovej situácie. Aktuálne im bude končiť firma a ja čakám druhé dieťa. Manžel rozmýšľa, že by išiel na podporu a následne už pri narodení druhého dieťaťa na materskú s prvým.

Ako ovplyvňuje podpora v nezamestnanosti výšku materského?

Je možná dvojitá materská za takýchto okolností na každé dieťa?

Ovplyvňuje materská nejaké právne úkony, ak by chcel podnikať a brať podnikateľský úver na začatie biznisu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chce manžel požiadať o materské po skončení pracovného pomeru, tak má ochrannú lehotu iba 7 dní. Do 7 dní po skončení pracovného pomeru musí požiadať o materské.

Je možné poberanie dvoch materských súčasne. V tom istom čase môžete byť vy na materskej s novorodencom a manžel so starším dieťaťom.

V čase, keď poberáte materské celý mesiac, vtedy nie je možné súčasne poberať aj rodičovský príspevok. Dávka v nezamestnanosti neovplyvňuje výšku materskej.

O možnosti úveru popri materskej sa opýtajte v poradni:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/financn...

S prianím pekného dňa,
Lenka