Ako postupovať, aby som mala nárok na materskú dávku?

Zodpovedané
11. júl 2023

Dobrý deň,

v júni 2022 sa mi narodila dcérka, ku koncu augusta 2022 mi skončila zmluva na dobu určitú. Materská mi skončila v decembri 2022 a odvtedy som na RD. Práve som sa dozvedela, že som pravdepodobne opäť tehotná, zatiaľ to nemám potvrdené lekárom.

Čo robiť a ako postupovať pre vznik nároku materskej dovolenky?

Vznikne mi nárok, ak si začnem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie hneď teraz?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri tehotenstve s druhým dieťaťom potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na materské.

Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte. Aj pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je podmienka, že pre nárok na tehotenské/materské je potrebné získať najmenej 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky.

K dobe aktuálneho poistenia, z ktorého sa o dávku žiada sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch. Záleží kedy nastúpite na materskú. Je predpoklad, že sa nejaká časť aj z pracovného pomeru započíta do dní nemocenského poistenia a 270 dní nemocenského poistenia by ste mali splniť po včasnom prihlásení sa na DNP.

S prianím pekného dňa,
Lenka