Ako postupovať, aby som nemala zníženú materskú?

Zodpovedané
20. dec 2022

Dobrý deň,

ďakujem za zodpovedanie mojej otázky: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Na dohode som od roku 2021 a budem aj do a po pôrode. Na plný pracovný pomer prechádzam plynulo z MD - RD - MD.

Ak sa teda materské posudzujú osobitne, môžem si požiadať aj z dohody s tým, že moju hlavnú materskú to nezníži a neovplyvní?

Nezdaniteľnú časť si uplatňujem v hlavnom pracovnom pomere.

Ak by som chcela na dohode, musela by som to zrušiť v hlavnom zamestnaní?

Alebo počas MD a RD sú iné podmienky, keďže mi neplynie od nich príjem a môžem si to uplatniť na dohode?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete si požiadať materskú aj z dohody s tým, že materskú z TPP Vám neovplyvní. Tá bude vypočítaná zvlášť a následne zvlášť z dohody. Sčítajú sa dokopy. Práve dohoda (pokiaľ bude trvať viac ako 270 dní) Vám môže navýšiť materskú oproti predošlej.

Nezdaniteľnú časť by bolo vhodné ukončiť u prvého zamestnávateľa, oboznámiť ho s tým, že momentálne si chcete uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka u iného zamestnávateľa. Môžete mať u neho napr. vyplatenú nejakú odmenu aj počas MD/RD, alebo čerpanú dovolenku medzi MD a RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka