Ako postupovať, keď mi skončí rodičovský príspevok a ešte nebude posúdená moja žiadosť ohľadom predĺženého rodičovského?

Zodpovedané
2. okt 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskej a poberám rodičovský príspevok. Dcérka bude mať čoskoro 3 roky a aktuálne riešime predĺženie rodičovského príspevku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. Do jej 3 rokov akurát stihnem priniesť všetky potrebné žiadosti ohľadom predĺženia platenej rodičovskej na úrad, avšak oni majú minimálne 30 dní na posúdenie. To už vychádza tak, že to rozhodnutie bude už po jej 3 rokoch a tu sa chcem opýtať:

Keď mi v deň jej tretích narodenín skončí poberanie rodičovského príspevku a tiež platenie odvodov a ešte nebude zo strany úradu posúdená moja žiadosť na platený rodičovský, čo by som podľa Vás mohla urobiť?

Najmä čo sa týka odvodov. Nevedie ma žiadny zamestnávateľ.

Mohla by som si zatiaľ v zdravotke vybaviť takzvaný predĺžený neplatený rodičovský, kde vyhlasujem, že sa o dcérku budem starať nepretržite do jej 6 rokov?

Ak by mi aj náhodou neschválili ten predĺžený platený rodičovský, tak takto by som to aj ta chcela, že s ňou budem doma.

Ďakujem

Dobrý deň,

v zdravotnej poisťovni sa môžete prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke max. 4 hodiny denne. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

Ak by Vám žiadosť o predĺžený RP neschválili, tak môžete takto zostať až do 6 rokov veku dieťaťa.

Ak Vám schvália predĺženie RP, tak v ZP sa odhlásite. Upovedomíte ich, že znovu budete poberať ale už predĺžený RP.

S prianím pekného dňa,
Lenka