Ako sa mi bude počítať dávka v nezamestnanosti, keď mi končí rodičovská?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

22.2.2023 mi končí rodičovská dovolenka, syn dovŕši tri roky. Bola som na materskej a rodičovskej reťazovo od apríla 2017. Predtým som bola zamestnaná 4 mesiace a predtým som si zarábala ako SZČO - slobodné povolanie, umelec.

Počas materskej a rodičovskej som si privyrábala občasnými umeleckými honorármi. Bolo to okolo 2000 eur na rok. Stále som vedená ako SZČO, každý rok som si podávala daňové priznanie.

U zamestnávateľa chcem podať výpoveď. Vyšiel mi v ústrety, že si ešte predtým môžem čerpať dovolenku. Z materskej som sa odhlásila k 20. februáru a dovolenku by som si čerpala týždeň, teda do 26. februára. K tomuto dňu by som podala výpoveď.

Z čoho sa mi v takejto situácii bude počítať dávka v nezamestnanosti?

Na čo si dať pozor?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste si ako SZČO neplatila dobrovoľné poistenie na poistenie v nezamestnanosti, tak na SZČO sa nebude prihliadať.

Na to, aby ste mali nárok na dávku v nezamestnanosti, nemôžete mať aktívnu živnosť. Živnosť nemusíte rušiť, stačí vám ju pozastaviť na určité obdobie.

So zamestnávateľom ste sa teda dohodli na ukončenie pracovného pomeru dohodou priamo ku konkrétnemu dňu 26.02.2023. A predtým si budete čerpať dovolenku. Ak ste počas posledných dvoch rokov nemali žiadny iný príjem, z ktorého sa platilo poistenie v nezamestnanosti do SP, tak sa dávka vypočíta z vymeriavacieho základu dosiahnutého v rozhodujúcom období danom ako dva roky pred zaradením do evidencie. U Vás z 5 dní dovolenky.

Ak by ste mali pri ukončení pracovného pomeru ešte preplatenú dovolenku, príp. odmeny a pod., tak sa VZ navýši.

S prianím pekného dňa,
Lenka