Ako ukončiť pracovný pomer počas rodičovskej, keď je zamestnávateľ v likvidácii?

Zodpovedané
2. feb 2023

Dobrý deň,

aktuálne som na RD s druhým synom do 12.3.2023. Zamestnávateľa som pred týždňom informovala o tom, kedy mi končí RD. Oznámila som aj to, že plánujem podať žiadosť o skončenie PP dohodou. Zároveň žiadam aj o preplatenie dovolenky, ktorú mi účtovníčka vyčíslila na 41,5 dňa. V spoločnosti som zamestnaná od 1.6.2016.

Vôbec som ale netušila, že môj zamestnávateľ stratil licenciu na vykonávanie činnosti (obchodník s CP). A ani to, že už pol roka nikto v sídle spoločnosti nie je a spoločnosť je v likvidácii. Netušila som, že všetci zamestnanci už ukončili svoje PP a ja som posledný zamestnanec spoločnosti. Ukončenie PP výpoveďou asi nie je možné, keďže sú v likvidácii a nevykonávajú už žiadnu činnosť.

Ak by so mnou ukončili PP dohodou napríklad k 15.2., čo by to pre mňa znamenalo?

Musím sa ísť hneď zaevidovať na úrad práce?

Alebo stačí, ak sa zaevidujem ako nezamestnaná a požiadam aj o podporu až po skončení RD?

Mám nárok na odstupné?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je zamestnávateľ v likvidácii s právnym zástupcom, ten by mal prevziať aj zamestnancov. Ale asi toto nebude Váš prípad, podľa toho čo popisujete. Ak je likvidácia bez právneho zástupcu, vtedy je nárok na odstupné, pokiaľ nepodáte výpoveď vy. Počas poberania rodičovského príspevku, nie je možné poberať dávku v nezamestnanosti. Na ÚP po ukončení poberania RP.

Zákonník práce - §76 Odstupné
Nárok na odstupné zo Zákonníka práce vzniká v týchto prípadoch:

  • Zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť.
  • Zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce.
  • Zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným.
  • Ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom.
  • Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.

Ak pôjde o VÝPOVEĎ, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.
c) Trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov.
d) Štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Ak pôjde o DOHODU, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
c) Trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.
d) Štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov.
e) Päťnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným.

Ak by ale zamestnávateľ s Vami ukončil pracovný pomer výpoveďou, zároveň by Vám plynula aj výpovedná lehota. Zamestnávateľ by Vám vyplatil odmenu aj za mesiace, počas ktorých by výpovedná doba plynula a následne aj odstupné.

Ak však výpoveď dáte vy ako zamestnanec, nárok na odstupné nevzniká. Výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

Podľa Zákonníku práce zamestnávateľ vyplatí odstupné v najbližšom výplatnom termíne od skončenia pracovného pomeru, pokiaľ by ste sa nedohodli inak. Ak nebudete čerpať dovolenku, tak pri ukončení pracovného pomeru Vám zostatok nevyčerpanej dovolenky preplatia.

S prianím pekného dňa,
Lenka