Ako získať materskú, keď na ňu nemám nárok?

Zodpovedané
15. okt 2022

Dobrý deň,

v júli 2019 som dostala výpoveď v práci a následne som zistila, že som tehotná. Vzťahovala sa na mňa ochranná lehota. Materskú som poberala a aktuálne poberám vyšší rodičovský príspevok.

Otehotnieť pre mňa bol problém, najmä kvôli veku a diagnóze. Ak by som otehotnela viem, že nárok na materskú nemám. Je to pre mňa nepríjemná situácia, nakoľko som od ukončenia vysokej školy 7 rokov pracovala, nikdy som nebola bez práce. Trápi ma, že nárok na materskú mať nebudem.

Akým spôsobom by som ju mohla získať?

Aktuálne nie sme v dobrej finančnej situácii, čiže ak je jednou z možností dobrovoľné platenie NP.

Ako viem zistiť výšku mesačnej platby?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nie ste a ani nebudete nemocensky poistená ako zamestnanec, príp. SZČO, riešením je dobrovoľné nemocenské poistenie.

Pri prihlásení sa na dobrovoľné nemocenské poistenie sa musíte prihlásiť aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie. Dobrovoľne poistená osoba si sama určuje vymeriavací základ. Musí to byť najmenej minimálny základ. V roku 2022 je 566,50€ a v roku 2023 je 605,50€. Sadzba poistného na dobrovoľné nemocenské a dôchodkové poistenie je spolu 33,15 %. Mesačná platba pre rok 2022 je 187,78€, v 2023 je 200,72€.

Na to, aby ste dávku tehotenské a materské získali, musíte mať spolu najmenej 270 dní nemocenského poistenia za predchádzajúce 2 roky. Ak by ste sa okamžite po potvrdení tehotenstva prihlásili v sociálnej poisťovni na dobrovoľné nemocenské poistenie, do dňa pôrodu 270 dní nemocenského poistenia nezískate.

Preto treba sa včas ešte pred tehotenstvom prihlásiť na dobrovoľné poistenie. Ak sa Vám nepodarí otehotnieť, na nejaký čas ho prerušiť a znovu sa prihlásiť. Keď už budete tehotná zostať dobrovoľne nemocensky poistená a zároveň potrebujete byť nemocensky poistená 270 dní za predchádzajúce 2 roky. Akonáhle sa zamestnáte, tak už nebudete dobrovoľne nemocensky poistená.

S prianím pekného dňa,
Lenka