Akú materskú mi vypočítajú na základe mojej situácie?

Zodpovedané
11. okt 2022

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej s dcérou, ktorá od 1.2.2023 nastupuje do škôlky (narodená je 5.2.2020) a zároveň som druhýkrát tehotná. Sestrička vyrátala, že by som mala nastúpiť na MD 12.12.2022, termín pôrodu mám 23.1.2023. Od 1.9.2020 som v podstate nezamestnaná, nakoľko mi skončil pracovný pomer na dobu určitú.

Akú materskú mi vypočítajú na základe mojej situácie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre nárok na materské musí byť nemocenské poistenie aktívne v čase vzniku nároku, alebo byť v ochrannej lehote, čo vy nespĺňate.

Nemocenské poistenie Vám skončilo ku dňu nástupu na rodičovskú dovolenku (nemocenské poistenie bolo prerušené a už sa neobnovilo k 09/2020 a odvtedy ste poistená neboli, aspoň neuvádzate).

Ak nemáte nárok na materské, môžete si podať žiadosť o rodičovský príspevok a to odo dňa narodenia dieťaťa. Prikladáte rodný list dieťaťa, potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že nemáte nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka