Akú výšku materskej mi vypočítajú, keď som mala dve zamestnania?

Zodpovedané
14. okt 2022

Dobrý deň,

syn má 1,5 roka a 8 mesiacov som s ním bola na materskej. Neskôr na rodičovskom príspevku. Som znovu tehotná.

Akú výšku materskej mi vypočítajú, keď som mala predtým dve zamestnania a stále trvajú?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že ste si materské uplatňovali z obidvoch zamestnaní. Keďže pracovné pomery trvajú a aj budú, budete postupovať rovnako.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenskej dávky býva predchádzajúci kalendárny rok.

Ak pôjdete na MD v roku 2023, rozhodujúce obdobie bude rok 2022. Ak budete po nástup na novú materskú na rodičovskej dovolenke, tým je predpoklad, že zo zamestnania nebudete mať žiadny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie. Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovala. Môže sa zohľadniť rast platu, odmeny, príplatky. To však potvrdzuje iba zamestnávateľ. Vo Vašom prípade ak máte nárok z obidvoch zamestnaní, tak obidvaja zamestnávatelia.

S prianím pekného dňa,
Lenka