Aký je postup pri prepise vozidla zo SZČO na súkromnú osobu?

Zodpovedané
2. jan 2023

Dobrý deň,

manžel by chcel prepísať auto z podnikania na súkromnú osobu, keďže auto bude využívané na súkromné účely.

Treba prepísať vozidlo aj na polícii, alebo stačí len vyradenie z firmy?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že je nutné prepisovať auto zo SZČO s IČO-m na tú istú fyzickú osobu ako nepodnikateľa na rč.

SZČO aj tak ručí celým svojim majetkom.

Stačí ak auto vyradíte z obchodného majetku. Následne až po piatich rokoch je príjem (predaj) oslobodený od dane z príjmu.

Pokiaľ ale zmenu budete riešiť, je potrebné ju vykonať na dopravnom inšpektoráte. Pred zmenou je potrebné aj prerobenie PZP, nakoľko sú iné sadzby u podnikateľov a nepodnikateľov hoc ide o tú istú osobu.

S prianím pekného dňa,
Lenka