Bude mi vyplatený príspevok pri narodení dieťaťa teraz alebo až na ďalší mesiac?

Zodpovedané
20. okt 2022

Dobrý deň,

pred pár dňami mi na úrade práce poskytli informácie ohľadom pôrodného. Keďže som sluchovo postihnutá, museli mi to vysvetliť viackrát. Syn sa nám narodil 24.9.2022. Na vyplatenie pôrodného som zadala číslo účtu a bolo potrebné len potvrdenie od pediatra. Na úrade mi povedali, že ak stihnem vybaviť všetko za jeden deň, tak tento piatok by som už príspevok pri narodení dieťaťa mohla dostať. Prišiel mi som však mail od inej pracovníčky úradu, že vyplatenie nie je možné a peniaze dostanem až na ďalší mesiac. Neviem, ako tomu mám teraz rozumieť.

Bude mi vyplatený príspevok pri narodení dieťaťa teraz alebo až na ďalší mesiac?

Ďakujem

Dobrý deň,

úrad vyplatí príspevok pri narodení dieťaťa najneskôr v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo preukázané splnenie podmienok nároku.

Dieťa sa však musí dožiť minimálne 28 dní. Najskôr Vám príspevok môžu poslať 22.10. čo je sobota, prípadne nasledujúci týždeň, ale ak Vám povedali, že v piatok 21.10. už budete mať peniažky, tak keď by oni odosielali platbu (vo štvrtok) ešte Vaše dieťatko nemá 28 dní. Zároveň, ak ste vybavovali potvrdenie od lekára a číslo účtu až v októbri, tak úrad môže vyplatiť až v novembri. Všetky dávky sa vyplácajú spravidla od 13. do 15. dňa v mesiaci.

S prianím pekného dňa,
Lenka