Budem mať nárok na materskú?

Zodpovedané
25. jan 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná 3 mesiace a zistila som, že som v 2. mesiaci tehotenstva. Kvôli zdravotným problémom musím ísť na PN. Pred touto prácou som bola na rodičovskej dovolenke a nemala som zamestnanie.

Budem mať nárok na materskú?

Ak áno, z akej sumy bude počítaná?

Bude to z hrubej mzdy alebo z PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

PN Vám neovplyvní výšku materskej.

Nárok Vám vznikne vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom ste boli nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu. Do požadovaného počtu 270 dní sa započítavajú aj dni nemocenského poistenia, za ktoré sa neplatí poistné - PN.

Prepočítajte si, či týchto týchto 270 dní splníte.

S prianím pekného dňa,
Lenka