Budem mať nárok na materskú, keď už mám podpísanú výpoveď?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

vo firme mám odpracovaných 6 rokov a momentálne mi plynie výpovedná lehota podaná mnou, kde pracovný pomer končí 31. marca.

Ak by som teraz otehotnela a od 1. apríla nastúpila na rizikové tehotenstvo, aby mi vyšla PN, musím sa zaregistrovať na úrade práce ako nezamestnaná osoba, alebo mi plynie ochranná doba a môžem byť PN?

Z čoho mi potom bude vypočítaná materské?

Budem mať nárok na materskú, keď už mám podpísanú výpoveď?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete ísť na PN z ochrannej lehoty napr. od 1.4.2024, ak teda budete mať rizikové tehotenstvo. V tomto prípade by Vás už ÚPSVaR nezaregistroval. Pokiaľ do pol roka otehotniete od skončenia nemocenského poistenia, (skončenia pracovného pomeru) budete mať nárok na tehotenské, materské z ochrannej lehoty.
Materské by Vám bolo vypočítané z ochrannej lehoty ku dňu ukončenia nemocenského poistenia (ukončenia pracovného pomeru). Rozhodujúce obdobie by bol rok 2023, nakoľko pracovný pomer vznikol skôr ako 1.1.2023 a skončil v roku 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka