Budem mať nárok na nemocenské?

Zodpovedané
12. mar 2024

Dobrý deň,

bola som PN 1 rok, teda som vyčerpala celý nárok na nemocenské. Od októbra 2023 som zamestnaná, teda mi plynie doba odpracovania 26 týždňov pre nárok na platenú PN. Vo februári som však ochorela a bola 5 dní PN. Aktuálne som hospitalizovaná. Nestihla som nepretržite odpracovať a chýba mi ešte 1,5 mesiaca.

Po 5-dňovej PN idem zase od začiatku tých 26 týždňov, alebo ak sa vrátim do práce. Ostáva mi už len ten mesiac a pol, aby som mala nárok. Pýtam sa hlavne kvôli zistenému tehotenstvu.

Ďakujem

Dobrý deň,

  • Do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom.
  • Ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 26 týždňov od skončenia poslednej dočasnej pracovnej neschopnosti a poistencovi počas týchto 26 týždňov nevznikla dočasná pracovná neschopnosť, predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti sa do podporného obdobia nezapočítavajú.

Ak ste počas týchto 26 týždňov čerpali PN, týždne by sa mali nanovo počítať.

Informujte sa priamo v Sociálnej poisťovni, ako by to mohlo byť vo Vašom prípade.
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/nemo...

S prianím pekného dňa,
Lenka