Budem mať v prípade reťazového pôrodu nárok na materské?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

poberám rodičovský príspevok na môjho 1,5-ročného syna a môj manžel ide na 6 mesiacov na materskú. Tým pádom ja si zruším poberanie rodičovského príspevku a budem v zdravotnej poisťovni evidovaná ako samoplatca.

Ak by sa nám podarilo reťazovo mať druhé bábo a po manželovej materskej znova prejdem na rodičovský príspevok, budem mať nárok na materské a tehotenské dávky?

Obidve dávky som poberala aj teraz pri synovi, moje zamestnanie stále trvá. Všade je písané, že pre poberanie materskej dávky je potrebné mať nemocenské poistenie.

Ako sa to berie, keď si budem platiť pol roka iba zdravotnú?

Som v tom čase nemocensky poistená?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ otec bude na materskej a vy ako zamestnankyňa zostanete na rodičovskej dovolenke bez nároku na rodičovský príspevok, tak to znamená, že iba za otca bude platiť dôchodkové poistenie štát, pretože poberá materské. Keďže vy zostanete doma, tak v tomto čase za Vás štát neplatí dôchodkové poistenie. Čiže nebudete nemocensky poistená.

Po skončení materskej otca, požiadate znovu o rodičovský príspevok a znovu bude nemocensky poistená.

Ak pôjdete na novú materskú a pracovný pomer Vám bude stále trvať, musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do obdobia 270 dní počas dvoch rokov sa započítava aj časť materskej/rodičovskej dovolenky, ktorá trvala ešte počas zamestnania. Tá časť "neplatenej RD" sa do tohto obdobia počítať nebude.

S prianím pekného dňa,
Lenka