Dohoda pri ukončení pracovného pomeru. Na čo si mám dať pozor?

Zodpovedané
10. mar 2023

Dobrý deň,

budúci týždeň mi končí rodičovská dovolenka, pracujem v agentúre a so zamestnávateľom mám ukončiť pracovný pomer dohodou. Firma, pre ktorú som cez nich pracovala už s nimi rozviazala spoluprácu. Tam sa neviem vrátiť.

Pani mi cez telefón povedala, že podpíšeme dohodu o ukončení k 18.3.2023, kedy končím RD a preplatia mi zvyšnú dovolenku. Zmluva bola uzatvorená v novembri 2018 na dobu neurčitú.

Na čo si mám dať pozor?

Čo všetko by mala dohoda obsahovať?

Mám nárok na odstupné?

Ďakujem

Dobrý deň,

Zákonník práce - §76 Odstupné

Nárok na odstupné zo Zákonníka práce vzniká v týchto prípadoch:

  • zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť,
  • zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce,
  • zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným,
  • ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom,
  • ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.

Pokiaľ pôjde o DOHODU, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede vyššie uvedených, aby nebol problém s odstupným.

Pokiaľ by dohoda o skončení pracovného pomeru neobsahovala žiaden dôvod, nemáte nárok na odstupné.

Ak však výpoveď dáte vy ako zamestnanec, nárok na odstupné nevzniká. Výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

Podľa Zákonníku práce zamestnávateľ vyplatí odstupné v najbližšom výplatnom termíne od skončenia pracovného pomeru, pokiaľ by ste sa nedohodli inak. Ak nebudete čerpať dovolenku, tak pri ukončení pracovného pomeru Vám zostatok nevyčerpanej dovolenky preplatia.

S prianím pekného dňa,
Lenka