Dosiahla by som maximálnu materskú, ak by ma manžel zamestnal?

Zodpovedané
23. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať o možnosti dosiahnutia maximálnej materskej.

Termín pôrodu mám 7/2023, zamestnaná som na TPP nepretržite od roku 2018. Moja hrubá mzda je 1380 eur, 13. plat 1380 eur a 14. plat 1100 eur. Nečerpala som žiadnu PN.

Mám možnosť sa zamestnať v manželovej spoločnosti s ručeným obmedzeným a chcela by sme sa ideálne vyhnúť tomu, aby som musela podať výpoveď vo svojej súčasnej práci. Ak by to bolo potrebné, viem ísť na PN. Manžel ma vie zamestnať u seba aj hneď za akúkoľvek mzdu. Prípadne nie je problém, ak by to pomohlo ísť na rizikové tehotenstvo.

Malo by význam, aby ma manžel zamestnal?

Ak áno, tak od kedy a za akú mzdu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste v druhom pracovnom pomere (u manžela) boli dlhšie ako 270 dní, mohli by ste mať súbeh materských - materská z pôvodného pracovného pomeru + z pracovného pomeru u manžela. Ale počet dní nesplníte. Museli by ste mať popri tom ešte nejakú inú dohodu.

Ak by ste chceli získať maximálnu materskú z nového zamestnania (u manžela), museli by ste ukončiť pracovný pomer u svojho zamestnávateľa. A v novom zamestnaní zaplatiť nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Sociálna poisťovňa by si ale preverovala, či by nešlo o špekuláciu.

S prianím pekného dňa,
Lenka