Ide pri súbehu SZČO a poberaní rodičovského o prerušenie nemocenského poistenia?

Zodpovedané
2. okt 2022

Dobrý deň,

dopĺňam informácie do otázky https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Predchádzajúca materská bola z pracovného pomeru, ktorý skončil k 31.8.2020. Od 1.9.2020 som len SZČO a poberateľkou materskej, neskôr rodičovského príspevku.

Daňové priznanie som podávala len za rok 2020. Za rok 2021 mi nevznikla povinnosť podávať daňové priznanie a pravdepodobne ani povinnosť sa registrovať v sociálnej poisťovni.

Ide pri súbehu SZČO a poberaní rodičovského o prerušenie nemocenského poistenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za doplnenie.

Poistenie musí byť aktívne v čase vzniku nároku alebo byť v ochrannej lehote, čiže nestačí mať 270 dni nemocenského poistenia. Nemocenské poistenie Vám skončilo k 31.08.2020 a odvtedy ste poistená neboli, ani počas SZČO. Mohli by získať materské ak by ste si našli dostatočne včas nové zamestnanie, v ktorom by ste získala dostatočný počet dní nemocenského poistenia a z tohto by ste išli na materské. Alebo ak by ste sa prihlásili dostatočne včas na dobrovoľné nemocenské poistenie.

Čo sa týka tých 270 dní, tak SZČO, ktorá je povinne nemocensky poistená, má prerušené povinné nemocenské poistenie v čase, kedy má nárok na rodičovský príspevok, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO.


S prianím pekného dňa,
Lenka
email: lenkamarandmk@gmail.com