Je možné mať súčasne založenú živnosť a byť na neplatenej rodičovskej dovolenke do 6 rokov dieťaťa?

Zodpovedané
6. okt 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Je možné mať súčasne založenú živnosť a byť na neplatenej rodičovskej dovolenke do 6 rokov dieťaťa?

Ak áno, môže dieťa navštevovať škôlku?

Na koľko hodín denne?

Ďakujem

Dobrý deň,

osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku je dôchodkovo poistená ako poistenec štátu. V Sociálnej poisťovni sa sleduje ročný príjem (tržby). Kým nie ste povinne poistená SZČO, platiteľom dôchodkového poistenia je štát.

Dieťa, ktoré nechodí do škôlky na viac ako 4 hodiny denne, vtedy tiež môžete byť poistencom štátu z dôvodu starostlivosti o toto dieťa a zdravotné poistenie za Vás platí štát.

Ak začnete pracovať, tak Vás zamestnávateľ prihlási ako zamestnanca a nebudete už poistenkyňou štátu. Tak isto po založení živnosti sa treba prihlásiť ako SZČO do zdravotnej poisťovne s povinnosťou platiť odvody. Tým pádom dieťa môže byť v škôlke aj na celý deň.

S prianím pekného dňa,
Lenka