Je možné predať spolupodiel nehnuteľnosti bez platenia daní?

Zodpovedané
16. sep 2023

Dobrý deň,

manžel má spolupodiel na rodičovskom byte a po rozvode rodičov mu otec prepísal svoj podiel po tom, čo vyplatili jeho dlžoby. Mama má veľkú túžbu ho predať - veľa zlých spomienok, vysoký vek a chodiť na 4. poschodie v bytovke bez výťahu je stále ťažšie. No muselo by uplynúť asi 5 rokov od zmeny v katastri. To bude asi o 2 - 3 roky, aby muž nemusel platiť vysokú daň z predaja svojho podielu.

Uvažujeme správne?

Bolo by možné, že by ho predal mamke za symbolickú sumu a oslobodil sa tak od zaplatenia dane a potom ho predal?

O byt v ich lokalite je záujem a jeho mamka by ho už chcela predať a začať žiť bez trápenia.

Ďakujem

Dobrý deň,

akou formou bol na neho prepísanyý byt? Darovacou zmluvou?

Ak k predaju dôjde do päť rokov od jeho nadobudnutia, tak to znamená, že nie je splnená podmienka oslobodenia. Uvedený príjem podlieha zdaneniu.

Ak ale darca v čase darovania spĺňal podmienky oslobodenia (byt vlastnil viac ako päť rokov), ako výdavok pri príjme z predaja uvedeného bytu si môžete uplatniť cenu zistenú na základe znaleckého posudku v čase darovania. Ak by táto cena bola vyššia, tak sa uvedie len do výšky príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka