Je rozumné dať výpoveď ešte pred skončením rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
8. jún 2023

Dobrý deň,

od 9/2019 som začala pracovať a od 2/2020 som bola na PN. V 10/2020 som išla na materskú a cca jún/júl 2021 hneď na rodičovskú. Vtedy som si dala vyplatiť časť dovolenky. Dnes som písala účtovníčke z práce a mám ešte 36,5 dňa dovolenky.

Rodičovská dovolenka mi končí 18.11.2023, po rodičovskej by som chcela poberať podporu.

K akému dňu bude najlepšie dať vypoveď v práci a vyčerpať si dovolenku?

Je to lepšie spraviť pred koncom rodičovskej dovolenky?

Kvôli maximálnej možnej podpore.

Ďakujem

Dobrý deň,

ukončenie RD je nutné písomne oznámiť aspoň mesiac vopred.

Ak by ste chceli čerpať dovolenku ešte počas rodičovskej dovolenky, taktiež zamestnávateľovi oznámite, kedy prerušíte rodičovskú dovolenku (zamestnávateľovi to treba oznámiť mesiac vopred) a počas tých uvedených dní budete čerpať riadnu dovolenku. Čerpať dovolenku môžete aj hneď aj pred koncom pracovného pomeru. K navýšeniu podpory vznikne ak budete čerpať iba pár dni dovolenky a zbytok by zostal na preplatenie pri ukončení pracovného pomeru.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Zamestnanec sa môže so zamestnávateľom dohodnúť na ukončení pracovného pomeru z akéhokoľvek dôvodu a aj bez udania dôvodu. Skúste sa s ním najprv dohodnúť.

S prianím pekného dňa,
Lenka