Je v mojom prípade potrebné podanie daňového priznania?

Zodpovedané
25. jan 2023

Dobrý deň,

v roku 2022 som odpracovala len mesiace január a február, môj príjem neprekročil čiastku 2289 eur. Následne som poberala len materskú a potom rodičovský príspevok.

Je v takomto prípade potrebné podávať daňové priznanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

požiadajte zamestnávateľa o Ročné zúčtovanie dane do 15.02.2023.

Keďže ste mali príjem, tak je možné, že Vám bude vychádzať preplatok na dani. V Žiadosti o ročné zúčtovanie si uplatnite nárok na daňový bonus. Týmto to bude vysporiadané a DP už nepodávate. Daňové priznanie síce nemáte povinnosť podať, ale ak ste mali zrazenú preddavkovú daň, tak Vám ju vrátia a to buď podaním DP alebo v rámci Ročného zúčtovania. Takisto je s DB.

Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2022, ktoré sú vyššie ako 2289,63 eur.

S prianím pekného dňa,
Lenka