Je v poriadku, keď Sociálna poisťovňa neakceptovala navýšenie predpokladaného príjmu?

Zodpovedané
18. mar 2024

Dobrý deň,

od 5/2021 som bola na MD s prvým dieťaťom. Od 1/2022 do 2/2024 na rodičovskej. Od 2/2024 som na MD s druhým dieťaťom, ktoré sa narodí v 4/2024.

Sociálna poisťovňa mi vypočítala denný vymeriavací základ rovnaký ako pri prvej MD, napriek tomu že zamestnávateľ nahlásil predpokladaný príjem vyšší ako som mala v roku 2021. SP navýšenie neakceptovala.

Je postup správny, alebo sa môžem proti rozhodnutiu odvolať?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ síce nahlásil vyšší pravdepodobný VZ, ale vie si navýšenie aj obhájiť? Môže sa zohľadniť aj rast platu, prémie, len či toto navýšenie VZ nepovažovala SP za špekulatívne na navýšenie materskej.

Čo uviedla SP v rozhodnutí o priznaní materskej? Treba sa pozrieť do rozhodnutia, ak ho už máte.

S prianím pekného dňa,
Lenka