Je vhodnejšie otvoriť si živnosť pred alebo po materskej?

Zodpovedané
24. nov 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna....

Viem, že materskú si bude dávať zo svojho zamestnania, ale chce si otvoriť živnosť a ísť pracovať do zahraničia. Robil by turnusy. Viem, že sa vypisuje na prácu v zahraničí doklad A1. O syna by sa starala starká, keďže je už doma na dôchodku.

Je vhodnejšie otvoriť si živnosť pred alebo po materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

podstatné je, aby ste o vystavenie formulára požiadali v dostatočnom časovom predstihu pred odchodom SZČO do zahraničia. Zákonná lehota na vystavenie formuláru PD A1 nie je.

Sociálna poisťovňa má však ustanovenú 45-dňovú lehotu. Niekde to trvá pár dní, niekde týždne.

Skôr sa prikláňam k možnosti pred materskou, aby manžel v SP ešte nebol evidovaný ako osoba na MD a formulár A1 by mu potvrdili ešte pred odchodom na MD (MD - z nemocenského poistenia v rámci zamestnania).

S prianím pekného dňa,
Lenka