Kedy a aké daňové priznanie sa podáva pri kúpe dvoch tretín bytu?

Zodpovedané
25. júl 2022

Dobrý deň,

syn má 1 tretinu bytu a 2 tretiny ide odkúpiť od súrodencov.

Musí spraviť nejaké daňové priznanie?

Môže si dať do daňového priznania, že kupoval byt?

Je zamestnanec.

Ďakujem

Dobrý deň,

syn nerieši daňové priznanie k dani z príjmov z kúpy bytu, lebo on byt kupuje, nepredáva.

Čo sa týka ostatných súrodencov, záleží akou formou získali byt. Ak by príjem z predaja nehnuteľnosti nebol od dane z príjmov oslobodený, potom daňovníkom ako predávajúcim vzniká povinnosť tento príjem priznať v daňovom priznaní k dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie.

Po kúpe netreba zabudnúť podať Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Daňové priznanie je nutné podať za to zdaňovacie obdobie, v ktorom vám vznikla daňová povinnosť (stali ste sa vlastníkom nehnuteľnosti), a to do 31. januára nasledujúceho roka.

S prianím pekného dňa,
Lenka