Kedy a za akých podmienok budem mať nárok na tehotenské?

Zodpovedané
31. okt 2022

Dobrý deň,

som momentálne zamestnaná na 10-hodinový úväzok, čím sa mi odvádza aj nemocenské. Nárok na materské budem mať až 1.3.2023, termín pôrodu je začiatok júna. Na stránke sociálnej poisťovne sú tri body splnenia nároku na tehotenský príspevok, ale netuším či treba spĺňať všetky body alebo len jeden z nich. Pracovný pomer mi konči v strede marca.

Môžem tehotenské poberať do pôrodu aj napriek tomu, že budem nezamestnaná?

Zároveň budem spĺňať podmienku nároku na materské.

Budem mať nárok na tehotenské už teraz o tri týždne, kedy budem v 13. týždni tehotenstva?

Alebo ho budem mať, až keď budem spĺňať aj podmienku nároku na materské a popritom budem aj zamestnaná?

Ďakujem

Dobrý deň,

podmienkou je, aby ste boli nemocensky poistená (čo spĺňate, až v marci Vám končí pracovný pomer) a aby ste boli nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných 2 rokoch pred dosiahnutím 13-teho týždňa tehotenstva.

Ak toto splníte, nárok na tehotenské budete mať hneď od 13-teho týždňa až do pôrodu.

S prianím pekného dňa,
Lenka