Kedy sa mi bude počítať materská z DNPO?

Zodpovedané
7. jún 2023

Dobrý deň,

platím dosť vysoké poistenie a viem, že minimálne 26 týždňov musím byť na DNPO.

Čo ak budem na PN pred koncom a zároveň ešte pred nástupom na materskú?

Budú sa mi tieto dní počítať do tých 26 týždňov?

Za predpokladu, že bude normálne vyplácanie nemocenské. No len to už nebudú platené dni, keďže sú oslobodené od platenia DNPO.

Budú sa rátať tie dni?

Tak, aby vznikla podmienka 26 týždňov a nech mi materskú rátajú z toho, čo si platím.

Ďakujem

Dobrý deň,

aj pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je podmienka, že pre nárok na tehotenské/materské je potrebné získať najmenej 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. K dobe aktuálneho poistenia, z ktorého sa o dávku žiada sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch.

Ak chcete, aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského.

Predpokladám, že VZ máte už nastavený a z neho už platíte DNP. Počas tohto trvania môžete ísť na PN (pokiaľ spĺňate podmienky pre nárok na PN, takisto 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky), pokiaľ nezrušíte DNP, dni na PN sa Vám budú počítať.

S prianím pekného dňa,
Lenka