Končí mi materská a druhé tehotenstvo plánujem až neskôr. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
8. apr 2024

Dobrý deň,

1.8.2023 som nastúpila na materskú dovolenku a pracovný pomer mi skončil 31.8.2023 uplynutím doby určitej. Čoskoro sa mi skončí materská. Plánujeme druhé dieťa, teda otehotnenie zhruba o 6 - 18 mesiacov.

1. Dôchodkové poistenie mi platí štát?

Existuje taká možnosť počas materskej a rodičovskej dovolenky?

2. Je výhodné ísť na dávku v nezamestnanosti hneď po ukončení materskej a o rodičovský príspevok má požiadať otec dieťaťa?

Alebo je lepšie prihlásiť sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie až po 2 rokoch od ukončenia materskej?

3. Ak chcem materskú aj pri druhom dieťati, tak aké mám možnosti?

Musím si už teraz platiť sociálne poistenie ak dobrovoľne poistená?

Alebo ak otehotniem napr .31.10.2024, tak sa mám až po zistení tehotenstva (tak, aby vyšlo 270 dní spolu zo zamestnania a dobrovoľného poistenia) prihlásiť ako dobrovoľne poistená a to s najvyšším vymeriavacím základom?

Ako je to výhodné?

4. Mám niečo ohlasovať zdravotnej poisťovni?

5. Mám o rodičovský príspevok žiadať pred ukončením materskej alebo až po ukončení materskej?

6. Je výhodné sa poponáhľať s druhým tehotenstvom?

Čo najdlhšie sa chcem venovať prvému dieťatku.

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Po skončení pracovného pomeru a materskej predpokladám, že začnete poberať rodičovský príspevok, príp. sa prihlásite v SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Tým pádom dôchodkové poistenie bude za Vás platiť štát. Keďže Vám skončil pracovný pomer, už nebudete na rodičovskej dovolenke, budete poberať iba rodičovský príspevok z ÚPSVaR o ktorý požiadate po skončení materskej.

2. Ak plánujete ísť na ÚPSVaR sa registrovať a požiadať o dávku v nezamestnanosti, budete mať nárok na dávku ak sa na ÚPSVaR zaregistrujete do dvoch rokov od skončenia pracovného pomeru. Rodičovský príspevok môže za ten čas poberať otec dieťaťa, ak on nečerpal materskú, bude mať nárok na rodičovský príspevok v "nižšej" výške.

3. Ohľadom DNP Vám prikladám link, kde sú popísané Vaše možnosti:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

4. Nie, ak budete na ÚPSVaR alebo poberať rodičovský príspevok, inštitúcie tento prechod oznamujú, ale skontrolujte si stav či je platiteľom za Vás štát napr. v mobilnej aplikácii.

5. Stačí po skončení materskej.

6. To je len na Vás, ak nie je pre Vás problém si aj dlhší čas platiť DNP keď by sa "minuli" možné dni nemocenského poistenia z predošlého zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka