Končí mi rodičovská dovolenka. Ako postupovať?

Zodpovedané
15. máj 2023

Dobrý deň,

1.7.2023 mi končí rodičovská dovolenka (dcéra má 3 roky) a mala by som sa vrátiť do práce. To však ešte nechcem. Ak dcérku zoberú do škôlky, tak nastúpi až od septembra. Do práce by som chcela nastúpiť až 1.10.2023.

1. Chcela by som si najprv vyčerpať 13 dní dovolenky ktoré mi zostali a potom dat neplatené voľno.

Je toto dobrá voľba s neplatenym voľnom?

2. Ak by som sa nakoniec počas neplateneho voľna rozhodla dat v práci výpoveď, budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti?

3. Ako by to bolo v prípade, ak by som dala výpoveď?

Mala by som nárok na podporu, ak by som počas poberania podpory otehotnela?

Budem mat nárok na materskú?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

1. S neplateným voľnom musí súhlasiť zamestnávateľ, skôr by ideálnejšie pripadala do úvahy pandemická OČR. Podľa nových zmien nárok na pandemickú OČR bude mať matka, ktorej dieťa dovŕši vek 3 roky a jeden mesiac. Najskôr od 01.08.2023.

2 aj 3. - budete mať nárok na podporu. Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Túto podmienku splníte.

Ak by ste do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia otehotneli, mali by ste nárok na materské z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka