Ako postupovať po rodičovskej?

miranda323
25. okt 2017

ahoj,vedela by mi poradit zbehla kocka ako postupovat?v decembri mi konci rodicovska dovolenka a mala by som nastupit do prace.dcera som do skolky nedala pojde az buduci rok,tym padom nemozem nastupit do prace a ostavam s nou doma.newiem ci mam poziadat o neplatene volno alebo poziadat o ukoncenie prac,pomeru.dalsia otazka znie ci budem mat narok na podporu zo soc.poistovne?totiz to po pocas mojej rodicovskej manzel poberal matersku s tym ze ja som bola pol roka dobrovolne nezamestnana.po vycerpani som znova nastupila na rodicovsku.dakujem

jana005
26. okt 2017

@zalka @ewittam dievcata sa v tom vyznaju,urcite poradia 🙂

zalka
26. okt 2017

@miranda323 definuj, dobrovolne nezamestnaná? platila si si odvody do ZP? zamestnávateľ ťa prepustiť? ...
hádam si bola na neplatenej rodičovskej dovolenke,
to že si nepoberala rodičovský príspevok nie je dôležité.

dôležité je ako ťa zamestnávateľ evidoval

dai
26. okt 2017

@miranda323 ak si bola na podpore v nezamestnanosti tak si musela byt prepustena - cize zamestnavatela riesit nemusis🙂

miranda323
autor
26. okt 2017

nie prepustena som nebola.stale som zamestnana.pocas doby co poberal manzel matersku som si platila zp.

majusqa77
26. okt 2017

uplne zbytocne vyhodene prachy. mala si sa nahlasit ak oosoba starajuca sa o dieta do 6 rokov.
narok na podporu ti vznikne, ak skoncis pp. treba zvazit, ak by bol ochotny suhlasit s neplatenym volnom, ci sa ti to neoplati viac

miranda323
autor
26. okt 2017

ano uvazujem nad moznostou neplateneo volna na 3roky.ako postupovat potom ?treba obehat este nejake urady?dakujem

miranda323
autor
26. okt 2017

mam vobec narok ziadat neplatene volno do 6rokov dietata?

vierockamatkova
26. okt 2017

Tak 3roky neplateného volna určite nemáš nárok.

majusqa77
26. okt 2017

@miranda323 poziadat mozes, zamestnavatel suhlasit nemusi

miranda323
autor
26. okt 2017

ok .takze kolko mozem ziadat neplatene volno od zamestnavatela ?urcite min.rok budem potrebovat.

majusqa77
26. okt 2017

@miranda323 nemusi suhlasit vobec

miranda323
autor
26. okt 2017

ok staci mi ci vobec mam narok ziadat taku dobu o neplatene volno.nech uz ozaj nie som za blbca.akceptovat nemusi to je v poriadku druha moznost bude vypoved.tak snad aspon to akceptuje kedze nemozem nastupit do prace.

vierockamatkova
26. okt 2017

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na nevyhnutne potrebný čas pracovné voľno bez náhrady mzdy z dôvodov všeobecného záujmu:
na výkon verejných funkcií:
na plnenie povinností vyplývajúcich z funkcie, ktorá je vymedzená funkčným obdobím alebo časovým obdobím a obsadzovaná na základe priamej voľby alebo nepriamej voľby, alebo vymenovaním podľa osobitných predpisov, napr. funkcia starostu, primátora, poslanca (§ 136, § 137 ods. 2), alebo
ak zamestnanec vykonáva verejnú funkciu popri plnení povinností vyplývajúcich z pracovného pomeru, pracovné voľno v rozsahu najviac 30 pracovných dní alebo zmien v kalendárnom roku (§ 137 ods. 3),
na výkon občianskych povinností, ktorými sú najmä činnosť (§ 136, § 137 ods. 4, § 138):
svedka, tlmočníka, znalca, iných osôb predvolaných na konanie na súde alebo inom štátnom orgáne alebo orgáne územnej samosprávy,
pri poskytovaní prvej pomoci,
pri opatreniach proti prenosným chorobám,
pri iných naliehavých opatreniach liečebno-preventívnej starostlivosti,
pri izolácii z dôvodov veterinárno-ochranných opatrení,
občana, ktorému vznikla branná povinnosť a v období krízovej situácie je povinný vykonať mimoriadnu službu alebo v čase vojny alebo vojnového stavu alternatívnu službu,
pri mimoriadnych udalostiach,
v prípadoch, keď je fyzická osoba povinná podľa osobitných predpisov poskytnúť osobnú pomoc,
na výkon iných úkonov vo všeobecnom záujme, ktorými sú najmä (§ 136, § 137 ods. 5, § 138):
výkon funkcie v odborovom orgáne,
činnosť člena zamestnaneckej rady a zamestnaneckého dôverníka,
činnosť člena volebných komisií vo voľbách, ktoré vyhlasuje predseda Národnej rady SR, a v referende a činnosť člena orgánov na ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta SR,
činnosť člena horskej služby alebo inej organizovanej skupiny počas osobnej účasti na záchrannej akcii,
činnosť vedúceho tábora pre deti a mládež, jeho zástupcu pre hospodárske veci a zástupcu pre zdravotné veci, oddielového vedúceho, vychovávateľa, inštruktora, prípadne zdravotníka v tábore pre deti a mládež,
činnosť člena poradného orgánu vlády SR,
činnosť člena rozkladacej komisie,
činnosť sprostredkovateľa alebo rozhodcu pri kolektívnom vyjednávaní,
činnosť registrovaného kandidáta pri voľbe do Národnej rady SR, prezidenta SR a do orgánov územnej samosprávy.

vierockamatkova
26. okt 2017

Neviem aký charakter ma Tvoja práca ale ak berieme prácu v závode tak tam určite nemáš na takéto nárok a u súkromní ka detto a už vôbec nie na dlhú dobu stalo by za zváženie ci sa ti nedá predĺžiť rodičovská neplatena kde štát za teba odvody aspoň zaplatí no ani toto zamestnávateľ neakceptuje vo výnimočných prípadoch zvykne akceptovať predĺženú platenú rodičovskú dovolenku kt.je predĺžená na základe nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. Tot vsio

majusqa77
26. okt 2017

@vierockamatkova platenu akceptovat musi

vierockamatkova
27. okt 2017

@majusqa77 platenú áno ved som písala žeby stalo za zváženie predĺženie na základe zdravotného stavu lebo ak nieje platená tak v takom prípade sa miesto po predĺžení nedrží a môže sa medzičasom zrušiť