Má prerušenie sociálneho poistenia počas rodičovskej dopad na otvorenie živnosti v 1/2024?

Zodpovedané
27. dec 2023

Dobry deň,

som na RD a od januára 2024 plánujem založiť živnosť, odlišnú od TPP ktorý mi stále trvá. Dnes som čítala tento článok: https://www.info.sk/sprava/243818/od-januara-sa...

Čo to pre mňa znamená?

Stále platí, že do júla (resp. októbra) 2025 neplatím odvody do Sociálnej poisťovne?

Má ohlásené prerušenie sociálneho poistenia nejaký iný dopad na otvorenie živnosti v januári 2024 počas plynutia rodičovskej dovolenky?

Budem môcť stále poberať rodičovský príspevok do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa?

Započíta sa mi toto obdobie do odpracovaných rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

každý poistný vzťah sa posudzuje jednotlivo. O zmenách, ktoré poisujete som písala v odpovedi:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Čo sa týka Vášho pracovného pomeru, tam je obdobie počas rodičovskej dovolenky prerušené od začiatku RD. Toto sa nezmenilo. Ak sa vrátite do zamestnania, alebo pred skončením zamestnania budete čerpať dovolenku, nemocenské (sociálne) poistenia sa Vám obnovia a skončia až dňom ukončenia pracovného pomeru.

Vznik povinnosti platenia odvodov do Sociálnej poisťovne sa posudzuje na základe podaného daňového priznania za celý rok. Presne ako uvádzate.

V prípade súbehu TPP platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie. Ale ako SZČO si môžete nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne.

Rodičovský príspevok budete poberať naďalej.

S prianím pekného dňa,
Lenka