Mal by SZČO manžel nárok na materské?

Zodpovedané
21. nov 2023

Dobrý deň,

syn mal v 10.6.2023 tri roky a pri ňom som mala nárok na materské. Bola som na RD do 08/06/2023. Následne som sa na pár dní vrátila do práce. Teda do 12.06.2023 a odvtedy som na úrade práce. Momentálne som v 5. týždni tehotenstva.

Budem mať nárok na materské?

Ak nie, je pre mňa riešením platiť si dobrovoľné poistenie, aby mi vyšla materská z neho?

Manžel je 6 rokov SZČO, nemá nedoplatky, platí minimálne odvody.

Ak by som ja nemala nárok na materské, mal by ho on?

Ako by sa mu počítalo z minimálnych odvodov?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty, otehotneli ste do pol roka od zániku nemocenského poistenia. Nemocenské poistenie Vám zaniklo dňom skončenia pracovného pomeru, nakoľko ste po rodičovskej dovolenke ešte pár dní pracovali. Tým pádom bolo po RD nemocenské poistenie obnovené a aktívne.

Takisto mali by ste nárok na materské ak by ste sa dobrovoľne poistili.

Nárok na materské by mal aj manžel. Pokiaľ by nastúpil na materské v roku 2024 a teraz platí manžel odvody vo výške 200,72 EUR to znamená, že jeho vymeriavací základ bol 605,50 EUR a z tejto sumy sa vypočítali odvody (605,50 x 33,15% = 200,72). Materská sa počíta síce z denného vymeriavacieho základu, ale ak by sa nič nezmenilo, tak 605,50 x 75% = materské by bolo cca 450 EUR za mesiac.

S prianím pekného dňa,
Lenka