Mala by som nárok na materské, ak by som išla na PN?

Zodpovedané
15. mar 2024

Dobrý deň,

27. apríla 2024 mi končí rodičovská dovolenka. V aktuálnej práci chcem dať výpoveď nakoľko je to práca na zmeny. Najskôr vyčerpám starú dovolenku 20 dní a hneď potom by som nastúpila do novej práce. To bude od júna. Je to práca na dobu určitú. Ak by sa nám s manželom podarilo otehotnieť v septembri - októbri, potom by som išla na PN.

Bolo by to tých 270 dní?

Čítala som, že aj PN sa do toho ráta.

Mala by som teda nárok na materskú dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

tým, že budete čerpať v zamestnaní dovolenku po skončení RD sa aktivuje nemocenské poistenie. Tým pádom doba na RD sa započíta do potrebných dní nemocenského poistenia ak by boli potrebné na prípadnú PN, tehotenské či materskú.

Z nového zamestnania môžete ísť na PN kedykoľvek, ak v novom zamestnaní by sa platilo nemocenské poistenie za viac ako 90 dní (bez PN, OČR), materská by sa už počítala z tohto nového zamestnania. PN počas trvania pracovného pomeru sa tiež započíta do potrebných dní nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka