Mám nárok na druhú materskú po PN?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať či mám nárok na materskú pri druhom dieťati, keď som pri prvej dcére po ukončení materskej nastúpila na PN v ochrannej lehote. Poberala som teda rodičovský príspevok aj PN. Po nejakej dobe som PN zrušila a ostala len na RD. Teraz som zistila, že som znova tehotná. Pracovný pomer mi stále trvá na dobu neurčitú.

Mám nárok na materskú?

Ak áno, tak z čoho mi bude vypočítaná?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete po celý rok 2022/2023 na rodičovskej dovolenke, tým je predpoklad, že zo zamestnania ste nemali žiadny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie PN neovplyvňuje. Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

Ak by Vám zamestnávateľ určil nižší vymeriavací základ ako pri predchádzajúcej materskej, tak sociálna poisťovňa dávku vypočíta z vymeriavacieho základu ako pri predchádzajúcom materskom. Materské tak nebude nižšie.

S prianím pekného dňa,
Lenka