Mám nárok na materskú a tehotenské, pokiaľ zostanem na PN kvôli rizikovému tehotenstvu?

Zodpovedané
19. dec 2022

Dobrý deň,

v roku 2021 som pracovala 6 mesiacov, potom som išla na úrad práce a bola som evidovaná ako nezamestnaná. V máji a v júni 2022 som pracovala na dobu určitú a od septembra 2022 som zasa zamestnaná na dobu určitú do 30.6.2023. Otehotnela som a pravdepodobne budem na rizikovom tehotenstve, čiže na PN. Termín pôrodu mám v auguste.

Mám nárok na materskú a tehotenské v mojom prípade?

Ak nie, aké mam možnosti?

Do odpracovaných 270 dní sa počíta aj PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

do požadovaných 270 dní sa započítavajú aj dni nemocenského poistenia, za ktoré sa neplatí poistné, čiže aj dni na PN. Budete mať nárok na materské.

Tehotenské si prepočítajte. V posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka