Mám nárok na materskú dávku, keď sa mi druhé bábo narodí pred 3. narodeninami prvého?

Zodpovedané
26. sep 2023

Dobrý deň,

pred prvým tehotenstvom som pracovala v zamestnaní na dobu určitú ako zástup počas MD. Nastúpila som na materskú a pani sa medzičasom vrátila, teda mne sa zmluva skončila k 31.12.2021. Teraz čakáme druhé bábätko, ktoré sa narodí pred dovŕšením 3. roka môjho syna.

Mám v tomto prípade nárok na materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tehotenstve potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské (dobrovoľné nemocenské poistenie alebo zamestnanie), alebo byť v ochrannej lehote.

Zároveň by ste museli byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Nárok by Vám momentálne nevznikol, nie ste nemocensky poistená, ani v ochrannej lehote. Potrebovali by ste sa zamestnať alebo byť dobrovoľne poistenou osobou. A následne prepočítať počet dní nemocenského poistenia ako som uviedla vyššie.

S prianím pekného dňa,
Lenka