Mám nárok na podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
25. nov 2022

Dobrý deň,

31.12.2022 dcéra dovŕši 3 roky a mne končí rodičovská dovolenka. Od 1.1.2023 by som mala nastúpiť do práce. Do práce však už nenastúpim, pretože je ďaleko od môjho bydliska a nedá sa mi tam dochádzať. Chystám sa teda zatiaľ na úrad práce.

V práci mám však ešte 2 mesiace dovolenky, ktorú mi buď vyplatia naraz a pracovný pomer ukončím k 31.12., alebo ako keby nastúpim do práce od 1.1. s tým, že budem 2 mesiace poberať dovolenku a až tak rozviažeme pracovný pomer.

Pred materskou som bola riadne zamestnaná od roku 2013, v septembri 2019 som nastúpila na PN a od novembra 2019 som bola na materskej. A následne na rodičovskej dovolenke až doteraz.

Mám v obidvoch prípadoch nárok na podporu v nezamestnanosti?

Ktorá možnosť sa mi z finančného hľadiska oplatí viac?

Ďakujem

Dobrý deň,

dohodnite sa na skončení pracovného pomeru 31.12.2022 tak, aby ste dňa 31.12.2022 čerpali jeden deň dovolenky, ostatné dni dovolenky by Vám zamestnávateľ preplatil. S tým, že rodičovskú dovolenku by ste ukončili dňa 30.12.2022. Následne sa prihlásiť sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Takýto postup by Vám navýšil podporu ak ste žiadny iný príjem zo zamestnania nemali. Dávka podpory sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý sa dosiahol v rozhodujúcom období dva roky pred zaradením do evidencie.

S prianím pekného dňa,
Lenka