Mám nárok na tehotenský príspevok, aj keď som momentálne práceneschopná?

Zodpovedané
13. feb 2023

Dobrý deň,

momentálne som PN a dočítala som sa, že je možnosť zároveň poberať nemocenské alebo plat a tehotenské. Vraj ku dňu požiadania je potrebné mať aktívne nemocenské poistenie. Tej časti nerozumiem. Som síce dobrovoľne nemocensky poistená viac ako 270 dní, ale momentálne som na dlhodobej PN s kolenami.

13. týždeň mi začína už budúci týždeň.

Mám zrušiť PN?

Započítavajú sa do sociálneho poistenia aj dni, ktoré som bola PN?

Na rôznych stránkach som sa dočítala rôzne info. Moja účtovníčka mi povedala, že nie. V knihe Materská od p. Mihála som sa dočítala, že áno. PN spomínal v súvislosti s rizikovým tehotenstvom. Nie som si istá ako je to v mojom prípade.

270 dní spred dvoch rokov do 13. týždňa na tehotenske spĺňam.

Ďakujem

Dobrý deň,

pre nárok na tehotenské či materské je potrebné získať najmenej 270 dní nemocenského poistenia.

Píšete, že podmienku spĺňate. Zároveň ste prihlásená na dobrovoľné poistenie. Popri PN nie ste povinná platiť DNP a súčasne môžete byť aj na PN s kolenami (nielen na rizikovej) aj poberať tehotenské.

Dni na PN pokiaľ nezrušíte dobrovoľné poistenie sa započítavajú.

S prianím pekného dňa,
Lenka