Mám nárok na vyčerpanie dovolenky počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
31. aug 2022

Dobrý deň,

chcem ukončiť pracovný pomer, ísť na ÚPSVaR na 6 mesiacov a a brať podporu v nezamestnanosti. Momentálne som ešte na RD s tretím synom. Pracovný pomer trvá od roku 2012. V roku 2015 som išla na materskú (reťazové pôrody).

Mám nárok aj na vyčerpanie dovolenky počas rodičovskej od roku 2015?

Ako postupovať pri výpovedi?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste nečerpali dovolenku, neprepadla Vám.

Nárok na dovolenku je aj počas PN a aj počas materskej, ale počas rodičovskej už nie. Počas PN Vám ju mohli krátiť. Dovolenku si môžete vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky.

Ideálne je pre Vás sa so zamestnávateľom dohodnúť a ukončiť pracovný pomer dohodou o skončení pracovného pomeru. Zamestnanec sa môže so zamestnávateľom dohodnúť na ukončení pracovného pomeru z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez udania dôvodu. Pokiaľ sa nedohodnete na dohode, môžete dať výpoveď zamestnávateľovi z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez uvedenia dôvodu. Dĺžka výpovednej doby je najmenej dva mesiace (prac. pomer trval dlhšie ako 1 rok).

Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca.

Ak podáte výpoveď 5. septembra, výpovedná doba začne plynúť až od 1. októbra a skončí sa 30. novembra.

S prianím pekného dňa,
Lenka