Manžel je SZČO a chce ísť na materskú so synom. Bude štát za neho hradiť zdravotné poistenie?

Zodpovedané
8. feb 2024

Dobrý deň,

manžel (SZČO) chce ísť na materskú so synom.

Bude štát za neho hradiť aj zdravotné poistenie?

Ak áno, treba to nahlásiť zdravotnej poisťovni, alebo jej to oznámi SP?

Môže manžel vykazovať príjmy počas materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, štát bude za neho platiť zdravotné poistenie počas poberania materského.
Nie je potrebné zmenu nahlásiť do ZP, ale určite overiť.
https://www.dovera.sk/poistenec/potrebujem-pora...

Ako SZČO môže vykonávať činnosť.

Materská sa ale prizná len vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, keď on pracuje. V tom čase sa však o dieťa nesmie starať matka. Napr. krátkodobo sa postará v danej chvíli teta, stará mama. Budú chcieť od neho vyjadrenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka