Materská dovolenka, reťazový pôrod a zamietnutá výška PDVZ. Ako postupovať?

Zodpovedané
14. máj 2024

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Prechádzam na druhú materskú dovolenku - reťazový pôrod. Som zamestnaná na dobu neurčitú. S prvou dcérou som bola na materskej dovolenke a neskôr som poberala rodičovský príspevok. Počas tejto doby som nemala žiadne iné príjmy. Na výpočet mojej druhej materskej sa teda použil pravdepodobný vymeriavací základ, ktorý mi potvrdil môj zamestnávateľ. Zamestnávateľ mi potvrdil vyšší príjem - zohľadnil každoročnú valorizáciu miezd - ako som mala v čase, keď som žiadala prvýkrát o materské. Sociálna poisťovňa však toto navýšenie zamietla z dôvodu, že uvedený príjem bol navýšený bez toho, že by som počas materskej resp. rodičovskej dovolenky nastúpila do zamestnania a tým pádom dosiahla uvedený príjem. Schválili mi teda nárok na materské v rovnakej výške, ako som poberala pri prvej dcére.

Je takéto zamietnutie z pohľadu zákona akceptovateľné, prípadne, či sa dá voči rozhodnutiu odvolať?

Ďakujem

Dobrý deň,

odvolať sa môžete, malo by to byť uvedené v rozhodnutí.

Zamestnávateľ Vám zvýšil predpokladaný VZ presne v takej istej výške ako ostatným zamestnancom?
Vie zamestnávateľ obhájiť, že taký istý príjem majú súčasný zamestnanci a keby ste nastúpili naspäť do zamestnania, dosiahli by ste porovnateľný príjem a zároveň, aj ktorý nahlásil?

S prianím pekného dňa,
Lenka