Môže ísť zamestnaný starý rodič na OČR s vnúčaťom, ktoré má mať kľudový režim?

Zodpovedané
3. mar 2024

Dobrý deň,

keď je 5-ročné dieťa zdravé, tak navštevuje MŠ. Teraz má zlomenú kľúčnu kosť, má to zafixované. Kontroly každý týždeň. Rodič bol na platenej OČR 14 dní v mesiaci február.

Môže ísť na platenú OČR v marci starý rodič, ktorý je zamestnaný?

Dieťa má mať ešte kľudový režim.

Ďakujem

Dobrý deň,

ošetrovné je nemocenská dávka poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania:

  • chorého príbuzného v priamom rade - rodič, starý rodič, prastarý rodič, dieťa, vnúča, pravnúča...,
  • chorého dieťaťa, ktoré nie je príbuzný v priamom rade - osvojené alebo zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu, vlastné alebo osvojené dieťa manžela/manželky,
  • chorého súrodenca,
  • chorého manžela, chorej manželky,
  • chorého rodiča manžela (manželky).

Na OČR môže ísť starý rodič, pokiaľ je nemocensky poistený. Ak je zamestnaný, tak môže poberať OČR (aj popri dôchodku).

S prianím pekného dňa,
Lenka