Môže si manžel vziať OČR na syna, keď ja poberám rodičovský?

Zodpovedané
13. jan 2023

Dobrý deň,

manžel je SZČO a je dobrovoľne nemocensky poistený. Mne pracovný pomer trvá, ale momentálne som na rodičovskej dovolenke. Syn má 2,5 roka, nie je zapísaný do škôlky. Dcéra má 7 mesiacov, poberám na ňu rodičovský príspevok.

Je možné, aby si manžel zobral OČR na syna, aj keď nie je zapísaný do škôlky a ja som doma na rodičovskej dovolenke?

Je pravda, že počas OČR nie je povinný platiť odvody?

Ak ich predsa len zaplatí za celý mesiac, nie len pomernú časť, vráti mu sociálna poisťovňa tento preplatok?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné súbežné poberanie rodičovského príspevku a nemocenského alebo ošetrovného.

Dobrovoľne poistená osoba musí spĺňať podmienky:

  • zaplatené poistné na nemocenské poistenie za obdobie posledných 5 rokov,
  • zároveň mať 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom potreby ošetrovania.

Počas OČR nie je povinný platiť odvody, ak zaplatí za celý mesiac. SP mu preplatok vráti.

S prianím pekného dňa,
Lenka