Môžem čerpať dovolenku a následne prejsť na PN?

Zodpovedané
21. sep 2023

Dobrý deň,

momentálne som na predĺženej rodičovskej dovolenke kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa. Tá mi končí 2.12.2023, ale medzitým budem dokladovať nové lekárske správy.

Pred týždňom som bola hospitalizovaná v nemocnici, kde sa zistilo rozsiahle poškodenie platničiek. Bude to na dlhodobú PN, vraj minimálne 6 mesiacov. Možno aj operácia.

Môžem si vyčerpať nejaké dní dovolenky a prejsť na PN?

Ak áno, ako dlho pri tomto systéme môžem byť na platenej PN?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak chcete ísť na PN počas rodičovskej dovolenky, tak si musíte aktivovať nemocenské poistenie. A to prerušením rodičovskej dovolenky, napr. jeden deň - dva dni sa vrátiť do práce, príp. čerpať dovolenku. Hneď na nasledujúci deň ísť na PN z ochrannej lehoty a zároveň sa vrátiť na rodičovskú dovolenku.

Poberať rodičovský príspevok a PN je možné. Na platenej PN môžete byť 52 týždňov (rok).

S prianím pekného dňa,
Lenka