Môžem počas rodičovskej dovolenky pokračovať v práci na TPP na 1/8 pracovný úväzok?

Zodpovedané
6. mar 2023

Dobrý deň,

aktuálne mám dva príjmy na TPP od rôznych zamestnávateľov. Jeden príjem je na plný pracovný úväzok, druhý na 1/8 pracovný úväzok. V lete nastupujem na materskú dovolenku. V januári by som mala prejsť na rodičovskú dovolenku.

Môžem počas rodičovskej dovolenky pokračovať v práci na TPP na 1/8 pracovný úväzok, pričom pre druhý TPP ostanem na rodičovskej dovolenke?

Ak by som znova počas rodičovskej dovolenky otehotnela a nastúpila na materskú dovolenku, z akého príjmu sa mi bude táto materská dovolenka počítať?

Bude to znova z oboch príjmov?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky môžete pracovať.

Čo sa týka prvého pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, tak tam je rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na MD. Ak by ste v predchádzajúcom roku nemali z tohto pracovnému pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak v pracovnom pomere s kratším úväzkom dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a pracovný pomer neskončí, budete mať súbeh. Rozhodujúce obdobie pri pracovnom pomere s kratším úväzkom bude rok predtým ako nastúpite na MD = podľa výšky príjmu.
A znovu o materské požiadate aj z prvého pracovného pomeru, aj z druhého. Dve žiadosti a každá sa posudzuje zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka