Môžem sa ako živnostník dať vypísať na PN?

Zodpovedané
7. dec 2022

Dobrý deň,

som živnostník a chcem sa dať vypísať na PN. Preddavky do sociálnej poisťovne platím od 1.7.2022, pred týmto obdobím som sociálne odvody neplatil.

Môžem sa ako živnostník dať vypísať na PN?

Budem v prípade vypísania platiť odvody do sociálnej poisťovne?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na PN má SZČO, ktorá si platí odvody do sociálnej poisťovne, alebo je v ochrannej lehote a nemá nedoplatok na poistnom vyšší ako 5 eur.

Počas obdobia, kedy je SZČO uznaná za dočasne PN a má nárok na nemocenské, neplatí povinné odvody do sociálnej a ani zdravotnej poisťovne. Môžete sa vypísať na PN.

S prianím pekného dňa,
Lenka