Môžem sa nahlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov?

Zodpovedané
2. jún 2023

Dobrý deň,

nemám nárok na materskú dovolenku a momentálne som tehotná s druhým dieťaťom. Z tohto dôvodu by chcel ísť na rodičovskú dovolenku otec dieťaťa. Staršie dieťa v tom čase však nebude mať ešte 3 roky. Keďže nemám nárok na materskú, budem sa musieť po pôrode hlásiť na ÚP, alebo sa stať dobrovoľne nezamestnanou.

Môžem sa napriek tomu nahlásiť na zdravotnú poisťovňu ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov?

Musím na staršie dieťa predtým poberať aspoň rodičovský príspevok, aby som nemala problémy so schválením v zdravotnej poisťovni?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zdravotnej poisťovni sa môžete prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Ak by dieťa bolo už v škôlke, tak max. 4 hodiny. Potrebujete sa iba prihlásiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka