Môžem si dobrovoľne podať daňové priznanie a bude mi preddavok vrátený?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

v roku 2022 som bola na rodičovskej dovolenke. Za celý rok som nemala žiadny príjem. V novembri mi skončila u zamestnávateľa zmluva a bola mi vyplatená nevyčerpaná dovolenka vo výške 2047,53 eur v hrubom. Bol mi stiahnutý preddavok na daň vo výške 300 eur.

Môžem si dobrovoľne podať daňové priznanie a bude mi preddavok vrátený?

Ak si manžel bude uplatňovať nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, bude to zo sumy 4 186,75 eur - 2047,53 eur?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete si podať Daňové priznanie a preddavok na daň Vám bude vrátený.

Manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť ZD na manželku. Pokiaľ ste sa po celý rok starali o dieťa do 3 rokov (6 rokov s nepriaznivým stavom), tak sa nárok nebude krátiť v pomernej časti ale iba o vlastný príjem manželky.

Od Vášho príjmu 2047,53 eur v hrubom odpočítajte povinné odvody do SP a ZP.
4 186,75 - (vlastný príjem manželky - odvody).

S prianím pekného dňa,
Lenka